Flija me saç

Flija e pregatitur me saça është specialitet i kuzhinës tradicionale shqiptare, por që kryesisht gatuhet në vende malore.

Harxhi

 • Brumi:
 • 3kg miell
 • 2 Litra ujë
 • 2 lugë kripë
 • Extra:
 • 2 kavanozë mazë

Pregaditja

Pėrmbajtja pėr brum:

3kg miell

2 Litra ujė

2 lugė kripė

Extra:

2 kavanozė mazė

Flija e pregatitur me saēa ėshtė specialitet i kuzhinės tradicionale shqiptare, por qė kryesisht gatuhet nė vende malore. Flija ėshtė specialitet qė pėrgatitet nė mbarė Kosovėn sidoqoftė me variacione rajonale. Brumi i flisė duhet tė piqet rende, rende individualisht me saē tė nxehur nė prush.

Pasi qė derdhet njė rend i brumit nė tepsi, mbi tė duhet tė vendoset saēi i nxehur. Ēdo rend i flisė duhet tė lyhet pėrsipėri me mazė tė shkrirė.

Flija servohet me kos, turshi, djath, mjaltė, pestil, dhe ajvar.

Fjalët kyçe: fli, brum, pite, saē, mazė

Vlerëso34 vlerësime mes 4.21

Komentet (2)

 • naseri(para 6 viteve)

  spjegim per mrekulli,aferim

  9 vlerësime mes 3.33
 • shemi(para 7 viteve)

  specialitet i trasheguar ne shum breza

  14 vlerësime mes 2.93

photo
mbrapa

Ngjarjet e ardhshme