Xhamia e Hadumit

Xhamia e Hadumit nė Gjakovė u ndėrtua nga Hadum Sylejman Efendia nė dekadėn e fundit tė shekullit XVI, respektivisht nė vitet 1594/1595. Nga struktura e saj e ndėrtimit kjo xhami i takon periudhes Klasike Osmane, pėrderisa shkolla ishte tradicionale, e ndikuar nga arkitektura qytetare e rajonit.

Xhamia mė parė ishte pjesė e kompleksit tė pėrbėrė nga medresja, biblioteka dhe dyqanet qė u shkatėrruan gjatė luftės sė vitit 1999.

Xhamia e Hadumit ėshtė hapėsirė njėkupolėshe, me hajatin e pėrbėrė nga tri pjesė dhe me minaren nga kėndi jugperėndimor. Ėshtė e pasur me piktura murale me motive florale dhe i prezenton shembullin mė tė mirė tė barokut osman.

Fjalët kyçe: Trashėgimi Kulturore

Vlerëso1 Vlerëso mes 5

Nuk ka asnjë koment


photo
mbrapa

Ngjarjet e ardhshme