Kulla e Haxhi Zekës

Kulla e Haxhi Zekės ėshtė ndėrtuar nė mesin e shekullit XIX, me konstruksion masiv dhe ēka e bėn edhe mė specifike nė krahasim me kullat tjera tė Rrafshit tė Dukagjinit ėshtė ndėrtimi i saj prej tullave tradicionale, ndėrsa nė vete pėrmbanė edhe njė ballkon tė mbyllur nga ana jugore e ndėrtesės, ku vėrehet qartė tendenca e gėrshetimit tė tipit tė objekteve rurale me ato qytetare.

Edhe pse me ndėrhyrje tė shumta pėrgjatė kohės, kjo kullė i ka ruajtur tiparet kryesore dhe origjinalitetin e saj. Nė brendi ende mund tė gjenden pjesė dekoruese tė tavaneve por edhe elemente tjera si dorezat e metalit nė dyert dhe dritaret e saj.

Fjalët kyçe: trashėgimi kulturore

Vlerëso12 vlerësime mes 3.83

Nuk ka asnjë koment


photo
mbrapa

Ngjarjet e ardhshme