Kalaja e Vushtrrisë

Kalaja e Vushtrrisė ėshtė njė ndėr monumentet mė tė vjetra tė Vushtrrisė. Ajo gjendet aty ku fillon njė ngritje e relievit nė qytet nga perendimi pėr nė lindje. Kalaja nė burimet historike pėrmendet si Kala e Vjetėr. Kjo nėnkupton se kalaja i ka mbijetuar rindėrtimeve tė shumta.

Kalaja, sipas mėnyrės sė ndėrtimit, pėrbėrjes sė materialit ndėrtimor dhe tė dhėnave tjera tė shkencave ndihmėse tė historisė ėshtė iliro-dardane dhe ėshtė ndėrtuar nė mesjetė. Ndėrtimi ėshtė bėrė nga gurėt me formė tė ērregullt tė cilėt janė lidhur me gėlqere tė shuar. Muret e kalasė janė tė larta 10-12 metra. Trashėsia e mureve ėshtė 3-4 metra. Hyrja gjendet nė pjesėn juglindore tė saj.

Fjalët kyçe: Kalaja, Vushtrri, Trashėgimi Kulturore

Vlerëso17 vlerësime mes 4.35

Komentet (1)

  • zxzfzxf(para 6 viteve)

    Shum e bukur qenka

    13 vlerësime mes 4.15

photo
mbrapa

Ngjarjet e ardhshme