E Mërkurë, 31 Dhjetor 1969, 19:00, @

22 Maj E Shtunė

12:00 Remusica Junior, ASK - American School of Kosova

Pėrralla akusmatike pėr narrator dhe elektronikė, sipas pėrrallave tė vėllezėrve Grim

Marco Dibeltulu, C’era una volta, “Hanseli dhe Greteli”

Lucio Garau, Op. 35.5 (telai), “Rrobaqepėsi i vogėl”

Ivana Busu, Nel Bosco, “Kėsulėkuqja”

Andrea Saba, Richiami, “Vėlla e motėr”

Idea: Lucio Garau

20:00 Koncert, Salla e kuqe

Orkestra e filarmonisė sė Kosovės

Frederic Belli, trombon, Gjermani

Venera Mehmetagaj, flaut, Kosovė

Toshio Yanagisawa, dirigjent, Japoni

- Vittorio monti

Czardas

- Ferdinand David

Koncert pėr trombon

- Bela Bartok

Rumanian folk dances

- Dimitri Schostakovich

Chamber Symphony pėr orkestėr harkor

Orkestra e Filharmonisė sė Kosovės u themelua pas luftes se fundit ne Kosove ne vitin 2000 me iniciative te disa muziktareve te dalluar kosovar.Fillimisht si ansambel harkor e me vone orkester kamertale, Filharmonia e Kosoves paraqet padyshim vazhdimesine e punes se ish Orkestres Simfonike te Radio-Televizionit te Prishtines veprimtaria e se ciles u shua me dhune nga regjimi serb ne vitin 1990. Pas konsolidimit te institucioneve shteterore Filharmonia e Kosoves kalon ne perkujdesje te Ministrise se Kultures e cila financon projektet koncertale dhe aktivitetin e rregullt te ketij institucioni te rendesishem muzikor. Ne kuader te Filharmonise ne vitin 2004 Ministria e Kultures ka marr iniciativen per themelimin e Operen se Kosoves. Orkestra e Filharmonise-Operes se Kosoves realizoi nje varg koncertesh simfonike dhe atyre

operistike ne kuader te sezoneve koncertale vjetore. Per realizimin e ketyre koncerteve Filharmonia-Opera e Kosoves rregullisht angazhon instrumentiste nga orkestrat simotra ne Shqiperi dhe Maqedoni. Ne programet e orkestres u prezantuan veprat e

nje mori kompozitoresh boterore dhe atyre shqiptare te te gjitha orientimeve stilistike.

Venera Mehmetagaj Kajtazi ėshtė flautiste e mirėnjohur e Kosovės. Ajo mbajti koncerte solistike nė Opati, Beograd, Zagreb, Rovinj, Sarajevė, Novi Sad, Dubrovnik, Gjermani, Spanjė, Slloveni, Turqi, Shqipėri, Maqedoni dhe Francė ku

edhe specializoi nė mbėshtetje tė bursės nga Qeveria e Francės,

nė klasėn e flautistėve tė njohur Alain Marion dhe Pierre - Yves

Artaud. Ajo specializoi edhe te flautisti i njohur nga Shqipėria

Gjovalin Shestani. U magjistrua nė klasėn e Prof. Nikola Atanasov.

Ėshtė anėtare e Orkestrės Filharmonike tė Kosovės dhe e kuintetit

Cesk Zadeja tė Tiranės si dhe profesoreshė nė Fakultetin e Arteve

nė Prishtinė. Bashkėpunoi me Orkestrėn Simfonike tė RTSH-sė, Orkestrėn Filharmonike tė Shkupit, Orkestrėn Simfonike tė Nishit nė Nish dhe Beograd.Me Orkestrėn Simfonike tė Zagrebit me Orkestrėn Simfonike Shtetėrore tė Turqisė me Ansamblin kamertal “AMRA” me Ansamblin kamertal tė Tiranės me Orkestrėn Filharmonike tė Kosovės me Orkestrėn Simfonike tė Kajros me dy koncerte nė Alexandri dhe Kajro etj. Nė vitin 2009,paraqitet me Recital nė sallėn e

Muzeut “Mimara” nė Zagreb - Kroaci me pianistin Davor Lubiq.

Frederic Belli got his first trumpet lessons at the age of nine. From 1996 to 2002 studied at Academy of Music Karlsruhe with Prof. Werner Schrietter.

He continued his studies with Prof. Jonas Bylund at the Academy of Music and Drama Hanover.

In 2004/05 he received Erasmus scholarship and has been student at the Conservatory in Rotterdam where he studied with George Wiegel. Frederic Belli is winner of several national and international competitions, such as the Prague Spring, Jan Koetsier Competition (Munich), Felix Mendelssohn Bartholdy Competition (Berlin) and the

Christian Lindberg Competition (Valencia).

In March 2007 he won as a first trombonist in the 30 year history of the German Music competition, in autumn 2007 the second Prize at the International Music Competition of the ARD, and the Busch Brothers Special.

Since October 2006, Frederic Belli works as a solo trombonist at SWR Sinfonieorchester Baden-Baden and Freiburg. In addition to numerous solo concerts, which he with piano and orchestra Frederic Belli is member of Hanover and Trombone Unit Trio Belli Fischer Rimmer

Toshio Yanagisawa i lindur ne Japoni (1971) studioi dirigjimin orkestral ne “Ecole Normal de Musique de Paris” me dirigjentet Yutaka SADO and Kazushi ONO.

Me 2002 u ftua ne Festivalin “Verbier Music Festival” ne Zvicer dhe aty studioi te James Levine dhe Kurt Mazur. Shperblimet: Cmimi i dyte ne“Garat Nderkombetare per Dirigjim te Tokios”(2000). Ai dirigjoi “Orkestren e Filharmonise se Re Japoneze”, “Orkestren e Filharmonise Japoneze”, “Orkestren Filharmonike te Tokios”, “Orkestren Metropolitane te Tokios”, “Orkestren Simfonike te Tokios” etj.Ishte dirigjent kryesor i Operes se Qytetit Kobe (2001-2003).Yanagisawa dirigjoi veprat: “L’enfant et les

sortileges” nga Ravel, “Cendrillon” nga Massenet , “La voix humaine” si dhe “Les mamelles de Tiresias” nga Poulenc. Me 2003 dirigjoi “Orkestren e Shtetit Hermitage” (St.Petersburg). Me 2004 dirigjoi ne “Teatrin e Operas Kombetare Maqedone” operen

“Tosca” nga Puccini, me c’rast mori vleresime profesionale te larta per kete shfaqje dhe u ftua disa here te punoje me kete institucion.

Prej vitit 2007 dirigjon me Orkestren Simfonike te Filharmonise se Kosoves dhe aktualisht eshte dirigjent permanent i saj.

Vlerëso vlerësime mes

Nuk ka asnjë koment


photo
mbrapa

Ngjarjet e ardhshme