Festivali Rajonal Vjeshtor

E Premte, 25 Nëntor 2011, 09:00, @ Zona Turistike e Dukagjinit / Alpeve Shqiptare

Festoni vjeshtėn kėtė vit duke pėrjetuar llojllojshmėri tė ushqimeve sezonale,lojrave e zejeve!

Aty do tė prezentohet llojllojshmėri aktivitetesh, Panairi i artizanateve, Festivali i gėshtenjave, Panairi i mollės, Ekspozita e

punėdorės, Ushqim dhe pije tradicionale,Bjeshkatari.

Pėr mė shumė informacione ju lutem kontaktoni zt. Kujtim Rrahmani nga OJQ Arteza nė Email: [email protected] ose [email protected]

25 Nentor 2011 - E Premte

09:00 Nisja nga Prishtina1 (vendtakimi) – parkingu te sheshi 21

11:00 Arritja nė Gjakovė – “Qarshija e Jupave” Qarshija e Vjetėr

11:00-12:30 Vizita e Panairit tė Artizanateve (Zejtarėt nga Peja dhe Gjakova, punėdore tradicionale,bizneset lokale, bizneset familjare)

12:30 Nisja nga Gjakova

13:00 Arritja nė Komunėn e Deēanit, tek “Kulla Mazrekaj” nė fshatin Dranoc

13:00-14:30 Vizita e festivalit tė Geshtėnjave (Program artistik, pėrgaditja tradicionale e gėshtėnjave,Vere, bire, raki)

14:30 Nisja nga Komuna e Deēanit, nga fshati Dranoc

15:30 Aritja nė Istog – Muzeu Qytetit

15:30-16:30 Vizitė nė ekspozitėn e veshjeve tė Podgurit dhe Panairit tė Mollės (Variacione te prodhimeve nga molla, pune dore te grave dhe veshje traditionale te gruas nga Podguri- sfi late e veshjeve

tradicionale)

16:30 Nisja nga Istogu

18:30 Arritja nė Prishtinė

1 Transporti I organizuar me nje autobus me 55 ulese, per rezervime mund te kontaktoni ne: 045 56 30 57

________________________________________

26 Nėntor 2011 – E Shtunė

09:00 Nisja nga Prishtina2 (vendtakimi) – parkingu te sheshi 21

11:00 Arritja nė Pejė – Pazari i vjetėr

11:00 – 12:30 Vizita e Panairit tė Artizanateve (Zejtarėt nga Peja dhe Gjakova, Ushqim tradicional, Bizneset lokale, bizneset familjare dhe ekspozita)

12:30 Nisja nga Peja

13:00 Arritja nė Komunėn e Deēanit, tek “Kulla Mazrekaj” nė fshatin Dranoc

13:00-14:30 Vizita e festivalit tė Gėshtenjave (Program artistik, pėrgaditja tradicionale e gėshtėnjave, Verė, birrė, raki)

14:30 Nisja nga Komuna e Deēanit, nga fshati Dranoc

15:00 Arritja nė Klinė

15:00-16:00 Vizita e panairit tė punimeve artizanale tė grave tek Shtepia e Kulturės (Punime artizanale tė grave, ushqim tradicional)

16:00 Nisja nga Klina

18:00 Arritja nė Prishtinė

2 Transporti I organizuar me nje autobus me 55 ulese, per rezervime

mund te kontaktoni ne: 045 56 30

____________________________________

27 Nėntor 2011- E Dielė

07:00 Nisja nga Prishtina3 (vend takimi) – parkingu te sheshi 21

09:00 Arritja ne Junik

09:00 Nisja pėr nė Bjeshkėt e Junikut (Transporti i organizuar)

10:30-12:00 Arritja nė Bjeshkėt e Junikut4 – 1700m Lartėsi (Jeta tradicionale e barinjėve nė bjeshkė, ushqim dhe pije tė nxehta tradicionale nė kasolla bjeshkatare)

12:00–14:00 Bjeshkatari (ecje malore) – Tek Liqejt e Gjeravicės, 2320 -2360 m lartėsi (Udhėrrėfyes,anėtarė tė shoqatave tė bjeshkatarisė nga regjioni)

16:30 Kthimi nė Junik

16:45 Nisja nga Juniku

18:45 Arritja nė Prishtinė

3 Transporti I organizuar me nje autobus me 55 ulese, per rezervime

mund te kontaktoni ne: 045 56 30 57

4 Luteni qė te jeni tė pėrgaditur me veshje tė pėrshtatėshme tė sezonit– (p.sh.. xhaketė shiu, mbathje tė pėrshtatshme pėr ecje malore, etj)

Fjalët kyçe: Festival

Vlerëso0 vlerësime mes 0

Nuk ka asnjë koment


photo
mbrapa

Ngjarjet e ardhshme